5 נקודות חשובות על רכישת אופציות

מאת שי באטון, רו"ח *האופציות על סוגיהן הפכו ללהיט חם בשוק ההון. באמצעותן ניתן להפיק רווחים בשוק ההון גם כאשר ישנה מגמה של ירידות שערים. עם אופציות אתה יכול להשתמש בסכום קטן יחסית של כסף בכדי ליהנות מאותם סיכויי רווח של השקעות גדולות.

מסחר באופציות אינו מתאים לכל אחד, בדיוק כמו בנג'י, אבל זה טריפ לא נורמאלי… אופציות הינן מכשיר פיננסי מרתק ובעל סיכונים משמעותיים מחד ואפשרויות רווח אדירות מאידך. שוק האופציות התפתח מאוד והיום ניתן לרכוש אופציות על מכשירים פיננסיים רבים – מדדים, מניות, מט"ח, סחורות ועוד.
למתחילים באופציות מומלץ להתחיל בקניה של אופציות ולא בכתיבה, ולכן מאמר זה יתמקד בקניה.

5 נקודות חשובות שכדאי שתדע לפני קנית אופציות:

1. הזמן פועל לרעתך
אופציות הינן מכשיר פיננסי לטווח קצר. בכדי להרוויח כסף באופציות, עליך להיות צודק הן בכיוון בו אתה בוחר והן בזמן בו כיוון זה אכן מתממש. אופציות "חיות" לתקופות קצרות, לעתים מספר חודשים בלבד.
2. לא מספיק שהנכס עליו מתבססת האופציה משתנה בכיוון שלך, הוא צריך להשתנות באופן משמעותי כדי שתרוויח כסף
נניח ואתה סבור שמנייתה של חברת טבע בדרך הנכונה למעלה. מנית טבע היום עומדת על שער של 160 ש"ח למניה. אתה מעוניין לקנות 1000 מניות של טבע. לשם כך יידרש לך הון פנוי של 160,000 ש"ח. בדיקה קצרה מעלה שהסכום הפנוי שלך להשקעה זו הינו 20,000 ש"ח בלבד. לכן, אתה מחליט לקנות 1000 אופציות על מנית טבע. כל אופציה מאפשרת לך לקנות את מנית טבע בעוד חצי שנה בשער של 170 ש"ח למניה. כל אופציה עלתה לך 20 ש"ח. אם בעוד חצי שנה השער של מנית טבע יהיה 180 ש"ח, אז צדקת – טבע אכן עלתה. אבל… הפסדת כסף! אמנם האופציה אפשרה לך לקנות את המניה ב-170 ומכרת מייד ב-180 וגרפת רווח של 10,000 ש"ח, אבל חצי שנה אחורה, שילמת 20,000 ש"ח על רכישת האופציות אז למעשה… אתה מגלה שהפסדת 10,000 ש"ח למרות שמנית טבע אכן עלתה. לכן, מנית טבע הייתה צריכה לעלות לפחות ל-190 ש"ח כדי שלא תפסיד מהעסקה.
3. התמקד בנכסי בסיס תודתיים
אופציות על מניות של חברות יציבות ושמרניות אכן עולות פחות, אולם הסיכוי שהם יתקדמו כברת-דרך בכיוון אותו בחרת ובזמן קצר הינו נמוך. לכן, התמקד במניות, מדדים או סחורות שהינם תודתיים ויכולים לנוע לכיוון שלך בזמן קצר.
4. הגבל את המסחר שלך לאופציות בעלות נזילות גבוהה
בחן את מחזורי המסחר ואת מספר הפוזיציות הפתוחות לפני שאתה קונה אופציה. אופציות בעלות נפח מסחר נמוך סובלות מהפרשים גדולים בין מחירי הביקוש וההיצע. זה דומה למכירת רכב משומש ש-"אין לו שוק" – אף אחד לא מוכן לשלם את מחיר ה"מחירון". כשתרצה למכור את האופציה, תיאלץ למכור במחיר נמוך ממחיר השוק פשוט כי אין קונים במחיר השוק באותו רגע. זה בדרך-כלל לא יכול לקרות באופציות נזילות עם נפחי מסחר גבוהים.
5. השתמש רק בכסף אותו אתה יכול להרשות לעצמך להפסיד
הרבה יותר קל לומר מאשר ליישם את הכלל הזה, אבל אמרה חכמה ששמעתי בהקשר זה גורסת "ניסיון הינו בי"ס יקר, אולם טיפשים אינם מוכנים ללמוד באף בי"ס אחר…"

* הכותב הוא מנכ"ל Cash Flow Club Israel