5 סודות שעל כל משקיע לדעת

מאת שי באטון, רו"ח

היה גמיש בהשקעותיך כשהתחלתי את דרכי כמשקיע לפני מספר שנים, סברתי שהשקעה היא לקנות מניות בבורסה. לא ידעתי ולא חשבתי על אפשרויות השקעה נוספות. עם השנים, למדתי לבחון אפשרויות נוספות: נדל"ן, השקעתי בעסקים, קניתי דינרים עירקיים, התחלתי לסחור במט"ח ולהשקיע בחוזים עתידיים. גישה גמישה ופתוחה להשקעות שונות תאפשר לך לתמרן בין הזדמנויות ומצבי שוק משתנים, ולהתאימם ליעדיך הפיננסיים. לכן, בפעם הבאה כשאתה שומע את המילה "השקעות" – צא מהקופסא ואל תחשוב ישר על הבורסה! הכל כבר קרה בעבר אחת העצות הטובות ביותר שאוכל לגלות לכם הינה שהכל כבר קרה בעבר… אז כדאי לפשפש בהיסטוריה הפיננסית! אפילו 100 שנים אחורה, זה לא משנה, מאחר שהתחושות האנושיות הבסיסיות של פחד ותאוות-בצע נשארו כשם שהיו – והן לעולם לא ישתנו. הן תמיד יהוו את המחסום הגדול ביותר להצלחתו של כל משקיע.

הגבל את הסיכון שלך
משקיע חכם אמר פעם: "משקיעים מתחילים מחפשים אחרי תשואות, בעוד משקיעים מצליחים מודדים את הסיכון, כיוון שהם יודעים שהתשואות יבואו".
אתה מוכרח לדעת להעריך סיכון. הערכת הסיכון חשובה אולי אף יותר מהערכת הסיכוי הטמון בהשקעה. ואתה כמובן מוכרח להגביל את הסיכון. השווקים של היום מאפשרים ניהול חכם ומהיר יותר של סיכונים. למד לדעת ולנהל את סיכוניך, ולעולם אל תבצע חשיפה מקסימלית להשקעה מסוימת – זהו מתכון בטוח למדי ל-"סיכול ממוקד" של תיק ההשקעות שלך…
לך בעקבות הגאות והשפל
למד להעריך, לנתח ולהיות עם היד על הדופק כל הזמן בנוגע למגמה הכללית בה השוק בו הינך מבקש לפעול מצוי. זה חשוב הרבה יותר מלנסות לאתר את ה"מניה החמה" הבאה. ברגע שתתמקד בכך ותזהה את המגמה הכללית, יהיה לך הרבה יותר קל לפגוע בול בכל השקעה שתעשה באותו שוק. ניתוח שוק נכון וזיהוי מגמות בו הן מפתח חשוב להשגת התשואות להן הינך מצפה על תיק ההשקעות שלך. ושוב, אל תחשוב מיידית שכוונתי רק לשוק המניות: אותו הדבר נכון גם לגבי שוק הנדל"ן (למשל האיזור בו הינך מתכוון להשקיע בנכס הינו שוק לכל דבר), השקעה בחברה הפועלת בשוק צומח, או השקעה במטבע של מדינה צומחת – כולן פועלות בשווקים!
כשכולם מחזיקים במשהו, כנראה שזה כבר מאוחר מדי
כשאתה שומע את כולם מדברים וממליצים על "הדבר החם הבא", כנראה שצריך לעבור הלאה. ברגע שכולם מחזיקים במשהו, סביר להניח שזו בועה שהאוויר ייצא ממנה במוקדם או במאוחר. דוגמאות ישנן למכביר: השקעה במניות בתקופה שקדמה לוויסות מניות הבנקים והתמוטטות הבורסה בת"א ב-1983, כאשר כולם החזיקו במניות וכל הציבור דיבר על מניות. עוד דוגמא היא שוק חברות האינטרנט והטכנולוגיה בשנת 2000, לפני יציאת האוויר בתרועה רמה מהבלון הנפוח של מניות ההיי-טק. כשההמון מתחיל להיכנס, אתה כבר תתחיל לתכנן את היציאה. לקנות היום את מה שאף אחד אחר לא מוכן, זה אמנם דבר קשה לעשייה. אולם כדי להשיג תשואות מצוינות על תיק ההשקעות שלך, עליך לראות מה שנסתר מעיני אחרים.

חמשת העקרונות הללו יהפכו אותך למשקיע טוב בהרבה, אם תשכיל להטמיע אותם בתהליך קבלת החלטות ההשקעה שלך. יישם עקרונות אלו בקריירה שלך כמשקיע והתוצאות לא יאחרו להגיע.* הכותב הוא מנכ"ל CashFlow Club Israel